BurgerClosechevronBagSearchUser
  • Delivery country: United States
  • servicesStores & services
    Belfast, Victoria Square
    Stores
    Sephora Belfast, Victoria Square
    Victoria Square, Bridge St, Belfast, BT1 4QG
    View All Hours +
    Cycle
    Change your store

    Your favourite store allows you to see services available and book appointments

    In-Store Services
    Make-up and skincare services, Benefit BrowBar, gifting and personalisation workshop, Sephora offers you a whole range of services to come and discover in store Make an appointment
    (Belfast, Victoria Square)
    See Belfast, Victoria Square store servicesView all stores
  • Wishlist
  • Cart0
Miutine Eau de Parfum Intense
New

MIU MIU Miutine Eau de Parfum Intense

%0 4.72 | 1934 reviews
Box

£114.00 (£2.28 per ml)

Select Size (3)

30ml (£2.63 per ml) £79.00In stock50ml (£2.28 per ml) £114.00In stock100ml (£1.60 per ml) £160.00In stock
In stock

This product is temporarily out of stock

If you like we can let you know when we have some more.

Product Description

Discover an intensely irreverent new chapter of Miutine with this bold berry floral fragrance by Miu Miu. Miutine Intense balances a brooding profile of rich blackberry pulp, fresh gardenia and the enveloping warmth of bourbon vanilla and patchouli oil, for the rebellious Miu Miu girl who wears fragrance without moderation. Top Note: Blackberry Accord Heart Note: Gardenia accord Base Note: Bourbon Vanilla Infusion Olfactive Family: Floral Fruity Gourmand ABOUT THE SCENT An opulent berry decadence: Miutine Intense evolves the beloved berry-floral DNA of the original Eau de Parfum into a richer dimension. This version is noticeably deeper, taking the signature top note and drenching it in a macerated blackberry nectar and uplifting it with a feminine gardenia heart. The result is a bold, texturized scent that captures the magnetic energy of an effervescent berry sprit. Miutine Intense is an uninhibited fragrance that drapes the skin in a golden warm signature. As the base of bourbon vanilla and patchouli oil dries down, it weaves an indulgent blanket of chypre-gourmand notes that harmonizes naturally with layered, seasonal styling and leaves an exquisite trail in the crisp fall-winter air. ABOUT THE BOTTLE The striking bottle is a tactile tribute to Miu Miu's iconic bordeaux matelassé leather handbags and echoes the luxurious, dark-berry notes of the fragrance. The deep burgundy lacquered glass is sculpted in a retro-bourgeois silhouette that blends Miu Miu femininity with a moody coquette aura. 

Directions

Exude the carefree spirit of a Miu Miu girl with your new signature scent - spray Miutine Intense to the pulse points on your neck, collarbone, and wrist. To leave an even longer-lasting scent trail, apply to the crooks of your elbows and the back of the knees which will intensify the fragrance with the warmth of your body heat.

Ingredients

1266158 03 - INGREDIENTS: ALCOHOL • PARFUM / FRAGRANCE • AQUA / WATER / EAU • TETRAMETHYL ACETYLOCTAHYDRONAPHTHALENES • LINALOOL • HYDROXYCITRONELLAL • ALPHA-ISOMETHYL IONONE • LINALYL ACETATE • CARVONE • POGOSTEMON CABLIN OIL • HEXYL CINNAMAL • LIMONENE • BUTYL METHOXYDIBENZOYLMETHANE • BENZYL ALCOHOL • GERANIOL • GERANYL ACETATE • CITRUS AURANTIUM PEEL OIL • PINENE • PENTAERYTHRITYL TETRA-DI-T-BUTYL HYDROXYHYDROCINNAMATE • DIMETHYL PHENETHYL ACETATE • BENZALDEHYDE • COUMARIN • BETA-CARYOPHYLLENE • HEXADECANOLACTONE • ROSE KETONES • ANETHOLE • METHYL ANTHRANILATE • CITRONELLOL • TRIMETHYLCYCLOPENTENYL METHYLISOPENTENOL • TERPINOLENE • ROSE FLOWER OIL/EXTRACT • TERPINEOL • ALPHA-TERPINENE (F.I.L. N70094209/1).


This list of ingredients may be subject to change, please consult the packaging of the product purchased.

Notes

Top Note: Blackberry liqueur

Heart Note: Gardenia accord

Base Note: Bourbon vanilla infusion
See more...