BurgerClosechevronBagSearchUser
  • Delivery country: United States
  • servicesStores & services
    Belfast, Victoria Square
    Stores
    Sephora Belfast, Victoria Square
    Victoria Square, Bridge St, Belfast, BT1 4QG
    View All Hours +
    Cycle
    Change your store

    Your favourite store allows you to see services available and book appointments

    In-Store Services
    Make-up and skincare services, Benefit BrowBar, gifting and personalisation workshop, Sephora offers you a whole range of services to come and discover in store Make an appointment
    (Belfast, Victoria Square)
    See Belfast, Victoria Square store servicesView all stores
  • Wishlist
  • Cart0
Trésor

Lancôme Trésor

%0 4.43 | 23 reviews
Box

£69.00 (£2.30 per ml)

Select Size (2)

30ml (£2.30 per ml) £69.00Low stockTRESOR EDP NEW VAPO 100ML (£1.40 per ml) £140.00Low stock
Low stock

This product is temporarily out of stock

If you like we can let you know when we have some more.

Product Description

Love is a treasure.

Since its creation in 1990, Trésor has embodied absolute love in all its facets. A delicate and light fragrance with a romantic and smooth touch.

Share the emotion of everlasting love with Trésor, the fragrance for treasured moments.

HOW TO APPLY TRÉSOR
Spray about 20 cm from skin, focusing on the warmest areas of your body: pulse points on the wrists, behind the earlobes or knees to intensify the alluring effect.

Directions

not available

Ingredients

ALCOHOL • PARFUM / FRAGRANCE • AQUA / WATER / EAU • ALPHA-ISOMETHYL IONONE • ETHYLHEXYL SALICYLATE • BUTYL METHOXYDIBENZOYLMETHANE • CI 14700 / RED 4 • CI 19140 / YELLOW 5 • CI 61570 / GREEN 5 • LINALOOL • GERANIOL • EUGENOL • ISOEUGENOL • COUMARIN • CINNAMAL • CINNAMYL ALCOHOL • LIMONENE • HYDROXYCITRONELLAL • CITRAL • CITRONELLOL • BENZYL ALCOHOL • BENZYL BENZOATE • BENZYL SALICYLATE (F.I.L. B247384/1).


This list of ingredients may be subject to change, please consult the packaging of the product purchased.

See more...

Rated 5 out of 5 by from GO TO CLASSIC My classic go to - my Mum and Grandma brought me up on Lancome make-up and when this first came out, I felt I'd found my scent. It smells and feels sexy and makes me feel good
Date published: 2025-11-24
Rated 5 out of 5 by from Long lasting delicate, feminine overtones. I was gifted the Tresor perfume - it’s been my favourite for years. It’s delicate, feminine tones last really well and I’m often asked what it is. I wish they still made the body lotions though…
Date published: 2025-11-21
Rated 5 out of 5 by from Trésor Eau de Parfum I love it Trésor reminds me of quiet Sunday mornings—soft light, fresh sheets, and a calm sense of romance. The first time I wore it, someone stopped me to ask what I was wearing—not because it was strong, but because it was unforgettable.
Date published: 2025-07-10
Rated 5 out of 5 by from Lovely scent I brought this for my mother in law for Christmas she loves it. Also, last very long. Suitable to wear day and night.
Date published: 2025-01-27
Rated 5 out of 5 by from Timeless Such a timeless fragrance, I recently bought it and was filled with nostalgia. It has good longevity while still being delicate and not overpowering.
Date published: 2025-01-24
Rated 1 out of 5 by from What a tragedy! Not even a hint of the old, beautiful, elegant, sophistication I remembered this fragrance to be... I can't even begin to express this feeling of something you loved so much and realizing it's gone forever. You can not ever take a life back but Lancome, you should do better with this. Tresor 1990 was lovely! New does not always mean better. What has our world become. Your new formulation should be flushed down the drain. It's just so horrendous and ugly.
Date published: 2024-07-31
Rated 5 out of 5 by from Tresor Lancome Its the best perfume I have ever had and the only one I have liked for many years . I always get compliments on it . The fragrance is delicate and beautiful . The only perfume I use and love .
Date published: 2024-07-12
Rated 5 out of 5 by from Smells different My favourite perfume for 25 years but this time it smells different what’s changed? Please can we have the original smell back.
Date published: 2023-12-28
  • y_2026, m_10, d_2, h_12
  • bvseo_bulk, prod_bvrr, vn_bulk_3.0.48
  • cp_1, bvpage1
  • co_hasreviews, tv_0, tr_23
  • loc_en_GB, sid_75921, prod, sort_[SortEntry(order=SUBMISSION_TIME, direction=DESCENDING)]
  • clientName_sephora-uk
  • bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.0
  • CLOUD, getReviews, 107.66ms
  • REVIEWS, PRODUCT