BurgerClosechevronBagSearchUser
  • Delivery country: United Kingdom
  • servicesStores & services
    Belfast, Victoria Square
    Stores
    Sephora Belfast, Victoria Square
    Victoria Square, Bridge St, Belfast, BT1 4QG
    View All Hours +
    Cycle
    Change your store

    Your favourite store allows you to see services available and book appointments

    In-Store Services
    Make-up and skincare services, Benefit BrowBar, gifting and personalisation workshop, Sephora offers you a whole range of services to come and discover in store Make an appointment
    (Belfast, Victoria Square)
    See Belfast, Victoria Square store servicesView all stores
  • Wishlist
  • Cart0
La Favorite  - Eau de Parfum
New

Jean Paul Gaultier La Favorite - Eau de Parfum

%0 4.88 | 137 reviews
Box

£75.00 (£2.50 per ml)

Free UK delivery

Select Size (2)

10ml (£3.30 per ml) £33.00Out of stock30ml (£2.50 per ml) £75.00Low stock50ml (£2.06 per ml) £103.00Out of stock200ml (£0.89 per ml) £178.00Low stock
Low stock

This product is temporarily out of stock

If you like we can let you know when we have some more.

Jean Paul Gaultier has met his match. A woman who dares. A woman who defies. Gaultier's spirit incarnate: La Favorite. This floral amber Eau de Parfum mesmerizes with its audacious aroma, where smoldering benzoin blends with the radiant allure of Queen of the night. Addiction? Inevitable. For her, Gaultier has crafted a revolutionary bottle, its playful silhouette a wink to the iconic Fragile. She's who we aspire to be—adored by all, she becomes our role model, our inspiring idol, our favourite. Her mantra? \OWN THE LIGHT!” A rallying cry of self-assurance. An invitation to embrace audacity. Paris is her playground. The Eiffel Tower, her stage.

Directions

Mist this limitless floral amber scent in a cloud around you. A spritz to the neck. Another to the hollow of the décolletage. La Favorite leaves nothing to chance. After all, why settle for less? You're here to shine. Vanilla benzoin drifts through the air. The white flower works its magic. The addiction takes hold. Just three sprays of La Favorite and the crowd is spellbound.

Ingredients

ALCOHOL DENAT., PARFUM (FRAGRANCE), AQUA (WATER/EAU), BUTYL METHOXYDIBENZOYLMETHANE, ALPHA-ISOMETHYL IONONE, ALPHA-TERPINENE, ANETHOLE, BENZYL ALCOHOL, BENZYL BENZOATE, BENZYL SALICYLATE, BETA-CARYOPHYLLENE, CANANGA ODORATA OIL/EXTRACT, CITRAL, CITRONELLOL, CITRUS AURANTIUM BERGAMIA (BERGAMOT) PEEL OIL, CITRUS AURANTIUM PEEL OIL, CITRUS LIMON PEEL OIL, COUMARIN, DIMETHYL PHENETHYL ACETATE, GERANIOL, GERANYL ACETATE, HEXYL CINNAMAL, HYDROXYCITRONELLAL, JASMINE OIL/EXTRACT, JUNIPERUS VIRGINIANA OIL, LIMONENE, LINALOOL, LINALYL ACETATE, PINENE, ROSE FLOWER OIL/EXTRACT, ROSE KETONES, TERPINEOL, TERPINOLENE, TETRAMETHYL ACETYLOCTAHYDRONAPHTHALENES, TRIMETHYLCYCLOPENTENYL METHYLISOPENTENOL, VANILLIN.

This list of ingredients may be subject to change, please consult the packaging of the product purchased.

Notes

Top notes: Queen Of The Night Heart notes: Benzoin Duo Base notes: Tonka Bean
Free gift

FREE Mystery Gift, when you spend £80 on anything.*

One free gift per order. Valid until the 5th of October, or whilst stock lasts. Your free gift will automatically add to the shopping bag page. Total value at order summary must be £80 or more worth of products, after any Promotion Code, Brands You Love discount and before delivery charges are applied. Excludes SEPHORA FAVORITES Advent Calendar, Gift Voucher and Fragrance Gift Box purchases. Cannot be used in conjunction with any other Promotion and this offer is not applicable to previously made or pending purchases. This offer is available online at Sephora.co.uk

Shop this offer

See more...

Rated 4 out of 5 by from Lovely smell. [This review was collected as part of a promotion.] This smells Devine!!! Such a sweet aroma and last all day. I got so many compliments on this. It’s perfect for occasional wear and if you want to get complements as people love the smell!! The bottle was slightly broken once arrived which is the reason for the negative points
Date published: 2026-09-22
Rated 4 out of 5 by from Strong intense and bold scent. [This review was collected as part of a promotion.] A very intense fragrance that is suited to night time parties and events. Bold with floral notes that lasts all day. Lovely bottle design and colour that makes this a stand out piece amongst your perfumes. Feminine and daring.
Date published: 2026-09-21
Rated 5 out of 5 by from Smells divine! [This review was collected as part of a promotion.] Wow wow wow! Always been a fan of Jean Paul Gaultier fragrances and this one does not disappoint. Smells divine! It’s sweet but refreshing and lasts all day. I have had so many comments while wearing this. La Favorite is definitely the new favourite ❤️
Date published: 2026-09-21
Rated 5 out of 5 by from Sexy and intense [This review was collected as part of a promotion.] This is such a gorgeous scent. I'm not great at describing scents but I'll say it's very sexy, a bit deep and musky but in a beautiful way. It's on the mature side, probably because it doesn't have much sweetness but that's what makes it intriguing and mysterious. It lasts for ages and the smell follows you around. All I needed was one puff and I could feel it all day, as could everyone around me. The bottle is cute too. It's quite pricey but I'm hoping it will be discounted eventually.
Date published: 2026-09-20
Rated 5 out of 5 by from Sexy and bold perfume [This review was collected as part of a promotion.] I was gifted the Jean Paul Gaultier La Favorite EDP in exchange for my honest review. The bottle speaks volumes itself. It’s a sexy, bold perfume that is sure to turn heads, blending a rich, warm floral-amber, with hints of cinnamon and vanilla. It’s a fragrance you’ll always want to reach for. The fragrance lasts about 5 hours on my skin before I have to reapply.
Date published: 2026-09-20
Rated 5 out of 5 by from New go to [This review was collected as part of a promotion.] My new favourite fragrance. It’s flowery, fresh and sensual, all in one. Can be used for special occasions or on a casual day. The smell lasts for ages and a little goes a long way. Might seem expensive but this bottle will last you for ages.
Date published: 2026-09-18
Rated 5 out of 5 by from The cutest bottle!! [This review was collected as part of a promotion.] I received this Jean Paul Gaultier parfum in the scent La Favorite complimentary in exchange for my honest feedback. It's great! The best way I can describe the scent is "fancy fresh". It smells great. I love the bottle it comes in. It's almost like a snow globe without the snow. It even has a spray stopper that doubles as a hook and honestly you could probably use the bottle as an ornament after it is empty! Perfect for when you want to smell fresh and elegant at the same time.
Date published: 2026-09-18
Rated 5 out of 5 by from Gorgeous bottle, gorgeous scent [This review was collected as part of a promotion.] I’m obsessed with how this perfume bottle looks! It’s so glam and makes me smile every time I see it. As for the scent, it’s exactly what you would hope for from how the bottle looks - it’s sophisticated, smells very feminine and timeless, but it’s not overpowering and is subtle enough for everyday use.
Date published: 2026-09-18
  • y_2026, m_10, d_2, h_12
  • bvseo_bulk, prod_bvrr, vn_bulk_3.0.48
  • cp_1, bvpage1
  • co_hasreviews, tv_0, tr_138
  • loc_en_GB, sid_281381, prod, sort_[SortEntry(order=SUBMISSION_TIME, direction=DESCENDING)]
  • clientName_sephora-uk
  • bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.0
  • CLOUD, getReviews, 130.21ms
  • REVIEWS, PRODUCT