BurgerClosechevronBagSearchUser
  • Delivery country: United States
  • servicesStores & services
    Belfast, Victoria Square
    Stores
    Sephora Belfast, Victoria Square
    Victoria Square, Bridge St, Belfast, BT1 4QG
    View All Hours +
    Cycle
    Change your store

    Your favourite store allows you to see services available and book appointments

    In-Store Services
    Make-up and skincare services, Benefit BrowBar, gifting and personalisation workshop, Sephora offers you a whole range of services to come and discover in store Make an appointment
    (Belfast, Victoria Square)
    See Belfast, Victoria Square store servicesView all stores
  • Wishlist
  • Cart0
Gaultier Divine Eau de Parfum

Jean Paul Gaultier Gaultier Divine Eau de Parfum

%0 4.61 | 2864 reviews
Box

£82.40 £103.00 20% Off (£1.65 per ml)

Select Size (3)

30ml (£2.50 per ml) £75.00Out of stockRefill 50ml (£1.65 per ml) £82.40£103.00-20%Low stockRefillable 100ml (£1.11 per ml) £111.20£139.00-20%Low stockRefill 200ml (£0.89 per ml) £178.00Low stock
Low stock

This product is temporarily out of stock

If you like we can let you know when we have some more.

Product Description

Highlights Sephora badge Sephora badge
Since 1976, Jean Paul Gaultier has been fearlessly and passionately celebrating all women.

Free in every way, shape and form. Beautiful with their curves. Proud to be themselves and free from all hang-ups, Gaultier women celebrate their unique qualities and otherness. Freedom encapsulated within the gold of a precious, conical and already iconic corset. Gaultier Divine Eau de Parfum is a fearless tribute to all women.

THE FRAGRANCE
An irresistible marine floral fragrance for a solar divinity / By Quentin Bisch.

A spectacular and uniquely Gaultier lily radiates with majesty at the heart of a bouquet of white flowers. Kissed with delicious meringue. And infused with an iodized breeze. Now you’re Divine! With this addictive and irresistible marine floral fragrance.

THE BOTTLE
The gold of a liberating corset.

An homage to women, Gaultier Divine proudly shows off her voluptuous and uninhibited curves. Gaultier's famous corset is much more than an item of lingerie, it is a precious jewel that honours women’s bodies and showcases their diversity. Covered in gold. Conical and already iconic. The 50ml and 100ml bottles can be refilled.

Directions

Want to adopt a more eco-responsible attitude? Nothing could be easier!

1. Simply unscrew and remove the golden pump from your 50 or 100ml bottle.
2. Screw the Gaultier Divine refill onto your bottle all the way to the stop mechanism to trigger the automatic filling process.
3. Once the bottle is full, the refilling process will stop automatically. Unscrew the refill from the bottle.
4. Finally, tightly screw the golden pump back on just above your corset.

Ingredients

ALCOHOL DENAT., PARFUM (FRAGRANCE), AQUA (WATER), LINALOOL, BUTYL METHOXYDIBENZOYLMETHANE, LIMONENE, GERANIOL, EUGENOL, ALCOHOL, TRIS(TETRAMETHYLHYDROXYPIPERIDINOL) CITRATE, BENZYL BENZOATE, CITRAL, BENZYL ALCOHOL, BENZYL SALICYLATE, CI 19140 (YELLOW 5), CI 14700 (RED 4), CI 60730 (EXT. VIOLET 2).

This list of ingredients may be subject to change, please consult the packaging of the product purchased.

See more...

Rated 5 out of 5 by from Better than expected [This review was collected as part of a promotion.] Pleasantly surprised by this perfume! At first sniff, I wasn’t sure whether this smelt too floral for my liking, but once I sprayed it on myself I quickly changed my mind! The floral aspect quickly disappears and leaves a much deeper, fragrance that lasts all day! I’ve had a couple of compliments from colleagues about this too
Date published: 2026-09-21
Rated 5 out of 5 by from Gorgeous design and scent [This review was collected as part of a promotion.] Beautiful presentation in a tin settled in a velvet base. Very pretty bottle with a pull out attachment on neck of bottle.Great idea for handbags to stop it spraying until you need it!The scent is gorgeous it reminds me of beach holidays and I really love it.Even my husband comments on how nice I smell.
Date published: 2026-09-21
Rated 5 out of 5 by from Beautiful elegant and long lasting fragrance [This review was collected as part of a promotion.] I’ve really enjoyed using Jean Paul Gaultier. Lovely feminine scent that feel elegant and luxurious. It’s great for evenings, night out and special occasions, with a good lasting scent. The 30 ml size is also handy for varying around or travelling. Good value for money especialy as the scent lasts well and feels luxurious.
Date published: 2026-09-21
Rated 5 out of 5 by from Long lasting scent [This review was collected as part of a promotion.] This is a beautiful perfume for everyday use it’s long lasting and has a floral scent I usually like heavy perfumes but this was strong and not overpowering, the ladies at work all complimented me on it and asked it’s name , it lasted the whole day and left my jacket smelling lovely 🥰
Date published: 2026-09-18
Rated 5 out of 5 by from My new favourite perfume! [This review was collected as part of a promotion.] What an absolute beautiful smell this perfume has, the packaging is very well designed, the lovely red holder for the perfume too, its petite and not too big to leave in your handbag, it has a lovely sweet smell and lasts a good few hours throughout the day, the strong sweet smell and the vibe I get from this gives me more confidence, its not too strong of a smell either. I would definitely recommend buying this, I think I have found a new favourite of mine and will continue to buy it, ive searched for so long for a perfume that lasts all day and smells beautiful, this has to be the one for me. Even the round tin the perfume came in is presented well, lovely gold and white rimmed with a sensual touch with it as the holder is a bright red. I would definitely rate this 10/10
Date published: 2026-09-16
Rated 5 out of 5 by from Feminine & sexy perfume while still being sophisticated [This review was collected as part of a promotion.] Gaultier Divine packaging & bottle are both absolutely beautiful. It’s a feminine fragrance that has a fresh, warm & floral sweetness. It’s a long lasting perfume that’s stays on your skin & clothes for hours. Perfect for everyday wear especially when you want to feel extra sexy during the evenings. Overall it’s an amazing perfume that’s feminine & sexy while still being sophisticated, the iconic corset bottle is just as elegant as the perfume. 10/10 would definitely buy
Date published: 2026-09-16
Rated 4 out of 5 by from Perfect for a garden party!! [This review was collected as part of a promotion.] This perfume is beautiful. It is a very strong but long lasting scent. It has a very creamy floral scent. Very empowering and sure to make heads turn. The bottle is very beautifully shaped.
Date published: 2026-09-15
Rated 5 out of 5 by from Great perfume for fans of an intense, sweet scent. [This review was collected as part of a promotion.] I absolutely loved the packaging, it gives ‘diva vibes’! The scent itself is intense, so it will last all day. I love how the scent evolves over time as you wear it. The only thing is, the scent is quite mature for me, but I don't mean it negatively. Throughout my life, I’ve struggled to find my signature scent due to high sensitivity, so perfume lovers, definitely worth considering!
Date published: 2026-09-14
  • y_2026, m_9, d_29, h_11
  • bvseo_bulk, prod_bvrr, vn_bulk_3.0.48
  • cp_1, bvpage1
  • co_hasreviews, tv_2, tr_573
  • loc_en_GB, sid_177535, prod, sort_[SortEntry(order=SUBMISSION_TIME, direction=DESCENDING)]
  • clientName_sephora-uk
  • bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.0
  • CLOUD, getReviews, 131.79ms
  • REVIEWS, PRODUCT