BurgerClosechevronBagSearchUser
  • Delivery country: United States
  • servicesStores & services
    Belfast, Victoria Square
    Stores
    Sephora Belfast, Victoria Square
    Victoria Square, Bridge St, Belfast, BT1 4QG
    View All Hours +
    Cycle
    Change your store

    Your favourite store allows you to see services available and book appointments

    In-Store Services
    Make-up and skincare services, Benefit BrowBar, gifting and personalisation workshop, Sephora offers you a whole range of services to come and discover in store Make an appointment
    (Belfast, Victoria Square)
    See Belfast, Victoria Square store servicesView all stores
  • Wishlist
  • Cart0
Glimmer Eau de Parfum
New

Estée Lauder Glimmer Eau de Parfum

%0 4.71 | 250 reviews
Box

£95.00 (£1.90 per ml)

Select Size (4)

10ml (£2.50 per ml) £25.00In stock30ml (£2.23 per ml) £67.00Low stock50ml (£1.90 per ml) £95.00Low stock100ml (£1.25 per ml) £125.00Low stock
Low stock

This product is temporarily out of stock

If you like we can let you know when we have some more.

Product Description

An amber floral eau de parfum fragrance with a gourmand twist. Notes of Macaron Rose Accord, Shimmering Patchouli and Amber Embrace Accord—reimagined through modern craft into a luminous, radiant scent.

THE FRAGRANCE PROFILE

Fragrance Family
• Rich Floral

Fragrance Type
• Amber Floral with a Gourmand Twist

Fragrance Feeling
• Indulgent. Radiant. Unforgettable.

Top notes:
• Raspberry Mousse Accord
• Orange Flower
• Mandarin Oil

Middle notes:
• Macaron Rose Accord
• Rose
• Vanilla Bean
• Cashmeran

Base notes:
• Shimmering Patchouli
• Amber Embrace Accord
• Sandalwood
• Cedarwood
• Tonka Bean

What does Glimmer Eau de Parfum Spray smell like?

FIRST 10 SECONDS: Bright, sparkling and mouthwatering. Fruity-rosy raspberry, a fresh lift of mandarin, and a soft orange flower glow.
AS IT DEVELOPS ON YOUR SKIN: Warmer and more enveloping. Macaron Rose Accord comes forward with its gourmand impression, wrapped in the radiant depth of Amber Embrace Accord and Shimmering Patchouli, with a smooth, skin-warmed softness.
WELL INTO THE WEAR: The fragrance settles into a lingering, addictive trail, a glowing blend of Amber, Patchouli, Woods and Tonka Bean notes. Still warmed by a whisper of sweetness that stays close and feels unforgettable.

THE EXPERIENCE

This is the fragrance for life's most extraordinary moments. It's a scent not just to be worn, but to be felt, remembered, and shared. Because when you find what makes you glimmer, it lights up everyone around you.

THE BOTTLE

A beautiful rectangular bottle embodies femininity and strength. Sculpted semi-circles catch and reflect each ray of light. A circular gold-tone cap adds a luminous finish.

Directions

Spray all over body, onto pulse points, or wherever you desire.

FRAGRANCE LAYERING

To create the most indulgent scent experience, it's key to layer.
Step 1: Start fresh and clean—and already surrounded with scent—with Perfumed Shower Gel.
Step 2: While skin is still damp from the shower, smooth on Perfumed Body Lotion.
Step 3. Finish by applying Eau de Parfum Spray onto pulse points such as your inner wrists, the base of your neck, behind your ears or wherever you desire.

Ingredients

Alcohol Denat., Fragrance (parfum), Water Aqua Eau, Tetramethyl Acetyloctahydronaphthalenes, Limonene, Linalyl Acetate, Alpha-isomethyl Ionone, Linalool, Citrus Aurantium Bergamia (bergamot) Peel Oil, Vanillin, Hydroxycitronellal, Citrus Limon (lemon) Peel Oil, Pinene, Pogostemon Cablin (patchouli) Oil, Benzyl Salicylate, Hexyl Cinnamal, Dimethyl Phenethyl Acetate, Citrus Aurantium Peel Oil, Trimethylcyclopentenyl Methylisopentenol, Geranyl Acetate, Citronellol, Geraniol, Citral, Terpinolene, Hexadecanolactone, Pelargonium Graveolens Flower Oil, Isoeugenyl Acetate, Terpineol, Beta-caryophyllene, Alpha Terpinene, Benzaldehyde, Anethole, Rose Flower Oil/extract, Citrus Aurantium Flower Oil, Benzyl Alcohol, Benzyl Benzoate, Carvone, Ethylhexyl Methoxycinnamate, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Ethylhexyl Salicylate, Red 4 (ci 14700), Yellow 5 (ci 19140), Ext. Violet 2 (ci 60730)

This list of ingredients may be subject to change, please consult the packaging of the product purchased.

Notes

Top notes:
• Raspberry Mousse Accord
• Orange Flower
• Mandarin Oil

Middle notes:
• Macaron Rose Accord
• Rose
• Vanilla Bean
• Cashmeran

Base notes:
• Shimmering Patchouli
• Amber Embrace Accord
• Sandalwood
• Cedarwood
• Tonka Bean
See more...

Rated 4 out of 5 by from Great scent [This review was collected as part of a promotion.] The scent is nice, but not what I would usually go for.
Date published: 2026-08-26
Rated 5 out of 5 by from Perfect in every way [This review was collected as part of a promotion.] Totally in love with this new fragrance, rushed out and bought it as soon as it hit the shelves. Never have I had so many compliments on a fragrance. A total winner in my book and it will end up being my go too.
Date published: 2026-08-25
Rated 5 out of 5 by from Long lasting [This review was collected as part of a promotion.] Love this new scent and has had loads of compliments on it
Date published: 2026-08-25
Rated 4 out of 5 by from Sophisticated [This review was collected as part of a promotion.] Quite a sweet fragrance, and a sophisticated one at that. It feels grown up and special
Date published: 2026-08-25
Rated 5 out of 5 by from Classy [This review was collected as part of a promotion.] I decided to wear the New Eau de Parfum to work. My journey takes 25 minutes. In that time so many people said they like it and some people stood near me. It is subtle and when you think the scent has gone, it surprises you and lingers.
Date published: 2026-08-24
Rated 5 out of 5 by from Beautiful perfume [This review was collected as part of a promotion.] This perfume smells beautifully delicate and the scent lasts all day. It is floral and slightly sweet.
Date published: 2026-08-24
Rated 3 out of 5 by from Overpowering mix of florals [This review was collected as part of a promotion.] I had a sample of this to try, I applied in the morning and by evening could still smell It, and it lingered on my clothes. It is a very strong long lasting floral perfume. It wasn't to my taste as it has a very overpowering mix of florals.
Date published: 2026-08-24
Rated 5 out of 5 by from Perfume [This review was collected as part of a promotion.] Amazing smell last such a long time too! Love it will definitely purchase
Date published: 2026-08-24
  • y_2026, m_9, d_26, h_11
  • bvseo_bulk, prod_bvrr, vn_bulk_3.0.48
  • cp_1, bvpage1
  • co_hasreviews, tv_0, tr_250
  • loc_en_GB, sid_280774, prod, sort_[SortEntry(order=SUBMISSION_TIME, direction=DESCENDING)]
  • clientName_sephora-uk
  • bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.0
  • CLOUD, getReviews, 127.33ms
  • REVIEWS, PRODUCT