BurgerClosechevronBagSearchUser
  • Delivery country: United States
  • servicesStores & services
    Belfast, Victoria Square
    Stores
    Sephora Belfast, Victoria Square
    Victoria Square, Bridge St, Belfast, BT1 4QG
    View All Hours +
    Cycle
    Change your store

    Your favourite store allows you to see services available and book appointments

    In-Store Services
    Make-up and skincare services, Benefit BrowBar, gifting and personalisation workshop, Sephora offers you a whole range of services to come and discover in store Make an appointment
    (Belfast, Victoria Square)
    See Belfast, Victoria Square store servicesView all stores
  • Wishlist
  • Cart0
Miss Dior Eau de Parfum - Floral, vanilla, and sensual notes
New

DIOR Miss Dior Eau de Parfum - Floral, vanilla, and sensual notes

%0 4.76 | 889 reviews
Box

£110.00 (£2.20 per ml)

Select Size (4)

30ml (£2.63 per ml) £79.00Low stock50ml (£2.20 per ml) £110.00Low stock100ml (£1.50 per ml) £150.00Low stock150ml (£1.30 per ml) £195.00Low stock
Low stock

This product is temporarily out of stock

If you like we can let you know when we have some more.

Product Description

\Make me a fragrance that smells like love.\

In 1947, Miss Dior was born from Christian Dior's dream to re-enchant the lives of all women around the world and to dress them in a trail of desire. A visionary Perfumer-Couturier, he created the House's very first fragrance at the same time as his revolutionary debut collection, known as the New Look.

Today, Miss Dior is reinvented in a contemporary, colourful, and creamy interpretation, enriched with the most precious natural ingredients. At its heart, Centifolia rose absolute unfolds a tender sweetness with honeyed and subtly peppery accents. Wrapped in warm and gourmand notes of creamy vanilla, a generous and almond-toned tonka bean absolute, and a milky sandalwood accord, it leaves a unique, intense, and long-lasting trail.

The Centifolia rose is notably grown in Dior's exclusive rose fields in Grasse, the world capital of perfumery, nestled in the heart of the south of France, so dear to Christian Dior. Among them is Château de la Colle Noire, his Provençal residence, as well as the Naysses estate, where his younger sister Catherine Dior, the inspiration behind Miss Dior, cultivated roses.

From this unique Mediterranean terroir, between sea and mountains, exceptional flowers are born, composing a powerful trail imbued with savoir-faire, a living tribute to the House's heritage.

Directions

Spray Miss Dior Eau de Parfum on pulse points (neck and wrists).

Ingredients

#23783 ALCOHOL • PARFUM (FRAGRANCE) • AQUA (WATER) • TETRAMETHYL ACETYLOCTAHYDRONAPHTHALENES • BENZYL SALICYLATE • LINALOOL • VANILLIN • CITRUS AURANTIUM BERGAMIA (BERGAMOT) PEEL OIL • LINALYL ACETATE • LIMONENE • BUTYL METHOXYDIBENZOYLMETHANE • SANTALOL • HYDROXYCITRONELLAL • GERANIOL • COUMARIN • CITRONELLOL • PINENE • PELARGONIUM GRAVEOLENS OIL • POGOSTEMON CABLIN OIL • ROSE FLOWER OIL/EXTRACT • TRIETHYL CITRATE • BENZYL BENZOATE • PENTAERYTHRITYL TETRA-DI-T-BUTYL HYDROXYHYDROCINNAMATE • SANTALUM ALBUM (SANDALWOOD) OIL • ROSE KETONES • FARNESOL • HEXADECANOLACTONE • TERPINEOL • CITRAL • GERANYL ACETATE • BETA-CARYOPHYLLENE • BENZYL CINNAMATE • TRIS(TETRAMETHYLHYDROXYPIPERIDINOL) CITRATE • ANISE ALCOHOL • TERPINOLENE • BENZYL ALCOHOL • TRIMETHYLCYCLOPENTENYL METHYLISOPENTENOL • ALPHA-TERPINENE • EUGENOL • CI 17200 (RED 33) • CI 14700 (RED 4) • CI 19140 (YELLOW 5) • CI 60730 (EXT. VIOLET 2)

This list of ingredients may be subject to change, please consult the packaging of the product purchased.

Notes

Gourmand, floral, and woody notes
See more...

Rated 5 out of 5 by from Amazing smell [This review was collected as part of a promotion.] I absolutely loved the smell of this perfume, it has a lovely intense, strong, sweet citrus tone which lasts all day, it isnt too over powering either but smells strong enough for people to compliment the scent. I would definitely say this is worth the money and I would buy this perfume.
Date published: 2026-09-22
Rated 4 out of 5 by from Strong smell [This review was collected as part of a promotion.] This perfume has a strong floral scent and is suitable for day and night wear. I wore it for work and people commented on the smell and lasted for some time.
Date published: 2026-09-18
Rated 5 out of 5 by from it smells divine [This review was collected as part of a promotion.] i think this scent gives winter vibes, i am obsessed with the scent and will be using it more often as a daily perfume, the packaging is so cute and girly. it has notes of vanilla and florals and doesn’t stay wet for long
Date published: 2026-09-17
Rated 5 out of 5 by from Stunning scent, perfectfor autumn/winter 🍂 [This review was collected as part of a promotion.] Gorgeous scent with Beautiful packaging 😍 Perfect for autumn/winter, with a luxurious, cosy feel. Is a little in the pricey side but if you want a good scent that’s going to last all day and night this is the one! Definitely a new favourite of mine ❤️‍🔥
Date published: 2026-09-17
Rated 5 out of 5 by from Smells fresh and feminine [This review was collected as part of a promotion.] Nice scent. Not as strong scent as I usually wear but it’s still very nice. Fresh and feminine smell. I did get compliments from family members when wearing this, stayed on my clothes for hours whilst out. The bottle looks lovely too.
Date published: 2026-09-16
Rated 5 out of 5 by from Longevity [This review was collected as part of a promotion.] At first i wasn't sure about this scent as it was very soft . But it really grew on me after a while. Its a very gentle kind of floral scent and a little sweet smelling. But it does last for a long amount of time once it's on . Its perfect for every day wear but not one I would chose for an evening out as I feel it's to subtle . Saying that I really do like it so will buy some .
Date published: 2026-09-14
Rated 5 out of 5 by from Fab [This review was collected as part of a promotion.] Beautiful feminine smelling perfume fresh but also floral, smell lasts all day especially on clothes not so long on the skin, cute little bottle
Date published: 2026-09-14
Rated 5 out of 5 by from What’s not to love! [This review was collected as part of a promotion.] Love this perfume…..love the brand, the packaging, the bottle, the familiarity and the compliments received when wearing it. The only slight issue is I would prefer it to be in spray form, however, this is personal preference and may just be because the tester was in smaller than normal form
Date published: 2026-09-11
  • y_2026, m_10, d_2, h_12
  • bvseo_bulk, prod_bvrr, vn_bulk_3.0.48
  • cp_1, bvpage1
  • co_hasreviews, tv_0, tr_194
  • loc_en_GB, sid_281149, prod, sort_[SortEntry(order=SUBMISSION_TIME, direction=DESCENDING)]
  • clientName_sephora-uk
  • bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.0
  • CLOUD, getReviews, 28.05ms
  • REVIEWS, PRODUCT